Blog
Podstawowe rodzaje pomp ciepła
Pompa ciepła to urządzenie, dzięki któremu możesz ogrzać pomieszczenia w domu, a także wodę użytkową. W ostatnich latach na jej montaż decyduje się coraz większa liczba osób. Nie ma w tym nic dziwnego — tego rodzaju sprzęt na tle swoich alternatyw wyróżnia się wieloma plusami. Przede wszystkim jest wyborem ekologicznym oraz opłacalnym. Na rynku znajdziesz kilka rodzajów pomp ciepła. Na którą z dostępnych opcji postawić?
Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?
Instalacje fotowoltaiczne cieszą się znaczną liczbą zwolenników. Nie ma w tym nic dziwnego — zawdzięczają ich swoim licznym plusom. Obecnie niemal każdy wie, jak wyglądają ich elementy umieszczone na dachach budynków lub na posesjach w pobliżu określonych budynków. Z czego jednak się one składają? Jak zbudowane są poszczególne panele?
Wykorzystanie fotowoltaiki w rolnictwie
Fotowoltaika jest obecnie powszechnie stosowana zarówno przez indywidualne gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa. Z jej potencjału korzystają również rolnicy, którzy w ten sposób nie tylko wdrażają działania proekologiczne, ale również skutecznie redukują bieżące rachunki za prąd, unikając przykrych dla portfela konsekwencji kolejnych podwyżek cen energii elektrycznej.
Najważniejsze parametry techniczne pomp ciepła
Pompa ciepła to ekologiczny i wydajny sposób ogrzewania domów z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Obecnie jest to najlepsza alternatywa dla ogrzewania gazowego czy olejowego, zapewniająca zdecydowanie niższe koszty eksploatacyjne. Szacuje się, że dobrej jakości pompy ciepła mogą dostarczać ok. 4 kWh ciepła przy zużyciu 1 kWh energii elektrycznej. Aby jednak urządzenie zapewniało oczekiwaną wydajność, wszystkie jego parametry techniczne muszą być optymalnie dobrane do potrzeb.
Fotowoltaika jako rozwiązanie dla szpitali
Produkcja energii ze słońca to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Fotowoltaika, bo o niej mowa, to sposób na oszczędzanie nie tylko pieniędzy, ale i cennych zasobów naturalnych. Dlatego też cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród klientów indywidualnych czy firm, ale również gospodarstw rolnych, szkół i gmin, a także placówek medycznych. Korzyści z tego efektywnego źródła energii mogą czerpać również szpitale.
Planowanie termomodernizacji budynku. Od czego zacząć?
Nie jest tajemnicą, że współcześnie dąży się do jak największej energooszczędności budynków. Wynika to z faktu, że dobre zabezpieczenie nieruchomości przed utratą ciepła to swoista oszczędność. Niestety zdecydowana większość starszych domów nie spełnia norm, które dziś są już zupełną podstawą. W takim przypadku warto zaplanować termomodernizację. Wbrew pozorom wcale nie musi być to trudny proces.
Czym są i jak działają tzw. farmy fotowoltaiczne?
Polityka energetyczna Unii Europejskiej nakłada na państwa członkowskie obowiązek dążenia do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Z tego względu rządy niemal wszystkich krajów wspierają inwestorów w podejmowaniu tego rodzaju działań. Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszy się fotowoltaika, w tym oczywiście farmy fotowoltaiczne.
Kryteria wyboru pompy ciepła
Na rynku dostępnych jest wiele instalacji grzewczych, jednak od kilku lat największą popularnością cieszą się niezmiennie pompy ciepła. Aby być w pełni zadowolonym z podjętej inwestycji, należy odpowiednio przemyśleć ten wybór. Czy wiesz, jakie kryteria trzeba wziąć pod uwagę?
Ile można zaoszczędzić dzięki instalacji fotowoltaicznej?
Instalacje fotowoltaiczne można spotkać niemal na każdym kroku. Obecnie decydują się na nie tylko osoby prywatne, ale także przedsiębiorcy oraz instytucje państwowe. Nic dziwnego! Potencjalne oszczędności są naprawdę zachęcające.
Komu i na jakich zasadach przysługuje dofinansowanie do fotowoltaiki?
W ramach działań proekologicznych w ostatnich latach inwestorzy są coraz bardziej zachęcani do zakładania na dachach swoich budynków lub na terenie swoich posesji paneli fotowoltaicznych. Fotowoltaika jest bowiem przyjazną środowisku metodą pozyskiwania prądu ze słońca, które jest odnawialnym źródłem energii. Zebrana przez panele energia słoneczna jest następnie przetwarzana przy wykorzystaniu różnych nowoczesnych technologii na energię elektryczną, której używa się w każdym gospodarstwie domowym. Jeżeli użytkownik wyprodukuje więcej energii, niż jest w stanie wykorzystać do zasilania swojego domu, to nadwyżki te trafiają do sieci i mogą być wykorzystane przez niego później.