Planowanie termomodernizacji budynku. Od czego zacząć?
Nie jest tajemnicą, że współcześnie dąży się do jak największej energooszczędności budynków. Wynika to z faktu, że dobre zabezpieczenie nieruchomości przed utratą ciepła to swoista oszczędność. Niestety zdecydowana większość starszych domów nie spełnia norm, które dziś są już zupełną podstawą. W takim przypadku warto zaplanować termomodernizację. Wbrew pozorom wcale nie musi być to trudny proces.
Termomodernizacja budynku krok po kroku
Na wstępie należy zaznaczyć, że efektywny plan termomodernizacji musi uwzględniać wszelkie mankamenty danej nieruchomości. Oznacza to, że w pierwszej kolejności konieczne jest przeanalizowanie, co wpływa na nadmierną utratę ciepła. Dopiero na tej podstawie można podjąć dalsze działania. Może bowiem zdarzyć się tak, że niektóre prace termomodernizacyjne okażą się zupełnie zbędne.
Pierwszym krokiem do poprawy energooszczędności budynku jest docieplenie ścian wewnętrznych i wymiana okien. Oba te elementy nieruchomości odpowiadają za dużą część strat cieplnych, dlatego ich termomodernizacja okaże się zupełną podstawą. Ściany najczęściej dociepla się styropianem lub wełną. Decydując się na zakup nowych okien, zwróć z kolei szczególną uwagę na klasę profili.
Za energooszczędność budynku w dużej mierze odpowiada efektywny system grzewczy. Podpowiadamy, że stare instalacje najlepiej całkowicie wymienić. Zajmując się sprzedażą i montażem pomp ciepła w Kłobucku, zauważamy, że na taki ruch decyduje się coraz więcej właścicieli nieruchomości. System ten jest bardzo chętnie wybierany, ponieważ wykorzystuje tzw. zieloną energię. W praktyce oznacza to, że generuje bardzo niskie koszty ogrzewania.
Decydując się na kompleksową termomodernizację budynku, warto rozważyć również docieplenie poddasza. Należy mieć na uwadze, że to właśnie dach odpowiada za największe straty cieplne. Szczelny szczyt budynku zapewni więc lepszą izolację i tym samym przyczyni się do poprawy energooszczędności Twojego domu.